2016 yılında petrolün varili 20 dolara düşecek

Petrol fiyatlarındaki düşüş sürerken, çarpıcı bir tahmin geldi. ABD'li yatırım bankasıGoldman Sachs, petrol fiyatlarında 20 dolar seviyesini görmenin mümkün olabileceğini öngördü. Goldman Sachs Group Inc., küresel arz fazlası sorununun 2016 yılında da süreceğini öngörmesi ile birlikte petrol fiyatlarında tahminlerini düşürdü. Banka, OPEC üretimindeki artışın fiyatları varil başına 20 dolara kadar aşağı itmeye zorlayabileceğini belirtti. Goldman Sachs, yayımladığı raporda, Batı Teksas türü ham petrol için 2016 tahminini varil başına 45 dolara indirdi. Bankanın Mayıs ayında beklentisi 57 dolarseviyesindeydi. Goldman Sachs, brent petrol beklentisini de 62 dolardan 49.50 dolaradüşürdü. Goldman analistleri, konu ile ilgili olarak, "Petrol piyasası beklediğimizden daha büyük bir arz fazlası sorunu yaşıyor ve şu an tahminimiz bu arz fazlasının 2016'da da sürmesi" ifadelerini kullandı. 

ABD VE RUSYA'YA ETKİ
Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 'Aylık Petrol Piyasası Raporu'na göre, küresel petrol talebi, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bu yıl sonuna kadar son 5 yılınen yüksek seviyesine çıkacak. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olmayan ülkelerin petrol arzında toplamda günlük 500 bin varil azalma olacak. Petrol arzındaki düşüşten en çok OPEC üyesi olmayan ABD ve Rusya etkilenecek.

TALEPTE ARTIŞ OLACAK
IEA'nın raporuna göre, küresel petrol talebi 2015 sonuna kadar yüzde 1.8 artarak günlük1.7 milyon varile çıkacak. OPEC üyesi olmayan ülkelerin petrol arzı ise 2016'da son 24 yılın en düşük seviyesine inecek. Tahminlerin gerçekleşmesi halinde OPEC üyesi ülkelerin petrol arzına olan talep de artacak.

2015-09-12


Yorum Gönder

Etiketleri :