Emekli maaşı nasıl yükseltilir ?

Düşük emekli maaşı alanlar için yeni bir formül devrede. Özellikle Türkiye'deki yaşam şartları düşünüldüğünde, buna bir de emeklinin aldığı maaşın düşük olduğu eklendiğinde, emeklinin yeniden çalışmak istemesi zaruri hale gelmekte.

Peki emekli maaşlarının yükseltilmesi mümkün mü ?

Bin tl ve az üzerinde emekli alan bir kişi emekliliğini durdurup, normal çalışan statüsüne geçtikten sonra, çalıştığı süre içerisinde ssk primi en yüksekten yatırıldığında ve yeniden emekli olduğunda maaşı kesinlikle artıyor. Hemde bu şekilde istifa ederek ilgili işyerinden tazminat ta alabiliyor. İşte Detaylar.

Emekli olup çalışmaya devam edenler dikkat! Aldığınız emekli maaşını artırmanız mümkün. Bunun yolu, emekli aylığını bir süre kestirip tavandan prim yatırmaktan geçiyor. Emekliliği durdurup normal çalışan statüsüne geçtikten sonra tavandan yatırılan prim, yeniden emekli olunduğunda maaşı artırıyor. Emekliliği durdurup bir süre sonra yeniden emekli olmak, istifa halinde kıdem tazminatı yolunu da açıyor. İşyerinden kıdem tazminatını alarak ayrılmak isteyen çalışan emekliler, emekli aylıklarını kestirip normal çalışmaya dönme talebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe verebilir. 2-3 ay böyle çalıştıktan sonra yeniden emeklilik dilekçesi verdiklerinde, kıdem tazminatlarını alabilirler. Böylece 2-3 aylık emekli aylığı kaybı yaşamalarına karşın, hem kıdem tazminatına kavuşmuş olurlar hem de önceki emekli aylıkları artarak yeniden bağlanır. 

ATILINCA DA ALIYOR
İş Kanunu'na göre; emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederken işveren tarafından işten çıkarılan ya da haklı bir nedenle istifa eden tüm işçiler, diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatını cebine koyabiliyor. Emekli olduktan sonra çalışanlar, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek de ayrılıp kıdem tazminatını alabiliyor. Uzun süreli tedavi gerektiren bir sağlık sorunu olan, rapor alarak iş akdini feshedebiliyor. Emekli aylığı almakta iken çalışmaya devam edenlerin ihbar tazminatı hakları da diğer işçilerle aynı hükümlere tabi.Kıdem tazminatını almadan emekli olup çalışanların ihbar tazminatında, emeklilik öncesindeki çalışma süreleri de dikkate alınıyor. Kıdem tazminatını aldıktan sonra aynı işyerinde veya başka bir işte çalışanların ihbar tazminatı hesabında ise sadece emeklilik sonrası sürelerdeki çalışmalar dikkate alınıyor.

 Yorum Gönder

Etiketleri :