Halkbank Kredi Notu Sorgulama

HALKBANK'TA KREDİ NOTUNUZ YETERLİ Mİ

Günümüzde insanlara nakde sıkıştıklarında finansman sağlayan bankalar ve sigorta kurumları bulunmaktadır. Yalnız insandan insana değişen bir risk notuyla bankalar belli bir standardı arıyorlar. Yani insanlar kendilerine kredi için başvurduklarında önceden yapılmış tüm bankacılık veya sigorta işlemlerinin dökümleri ve karşılarında ödeme durumuna göre çıkarılmış puanlamaları bulunur. Bankaların kendileri için risk olacak alt limitleri bulunuyor. Bu limitin altında kalan insanlara kredi dâhil hiçbir nakit işlem yapılamıyor. Çünkü değerlendirmelerde olumsuz not çıkmış oluyor. Ama bir banka için düşük olan not diğer banka için yeterli olabilmektedir. Yalnız bu skorlar size söylenmez. Mesela Halkbank kredi notu sorguluma işlemi yapılıyorsa bu notu sizinle paylaşmaz. Zaten işinize yaramaz.

Geçmişte yaptığınız tüm bankalardaki borç ödemelerine bakılarak hazırlanan bir rapor vardır. Bu işlemi bankalar adına Risk merkezi takip eder. Her türlü geç ödemeyi ve erken borç kapama işlemini dikkate alarak kredi notu çıkarılır ve sorgulamayı yapan bankanın ekranına düşer. Diyelim ki Halkbank kredi notu sorguluma işlemi yapıyor ve ekranlarına düşen notunuz onların alt limitinin üzerindeyse sorun yaşamadan bu bankadan kredinizi kullanırsınız. Ama krediniz onay almamışsa bilin ki büyük bir ihtimalle risk notunun yetersiz görülmesindendir.

Halkbank kredi notu sorguluma işlemlerinden olumsuz sonuç çıkan müşterilerine alternatifler sunan bir banka olarak biliniyor. Olabildiğince alt limit koyan bu banka için risk teşkil etme durumunuz geçmişteki borç ödemelerinde aksama varsa olmaktadır.
 Yorum Gönder

Etiketleri :