2016 yılında konut kredisi faiz oranları düşer mi ?

2015 yılının sonlarına gelmeye başladık, 2016 yılında ev alacaklar için kredi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği ile ilgili sizlere bilgiler sunuyoruz.

2016 YILI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI ANALİZİ

Konut kredisindeki faiz oranları yıldan yıla çalkalanma göstermeye devam ederek konut sahibi olmak isteyenleri şaşırtmaya devam ettiği gibi ekonomistleri de şaşırtmaya devam etmektedir. Bir türlü beklenilenin tutmadığı konut kredisi faiz oranları üzerine yeni raporlar hazırlanmış olup bu raporlar doğrultusunda birtakım analizler yapılmaya başlanmıştır.

Birçok insanın merak ettiği sorulardan birisi olması bakımından 2016 yılında konut kredisi faiz oranları düşer mi sorusuna bu makalede yanıt aranması amaçlanmıştır. Konut kredisine yönelik olarak faiz oranları ev alımlarının artmasına bağımlı olarak 2015 yılında gerileyerek ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürmüştü. Ancak bu ivmenin gelecek yılda da düşüşe geçip geçmeyeceği ise istatiktiksel raporların hızlandırılması sonucunda netleşmiştir.

 Ortaya çıkan bulgulara bakılarak 2016 yılında konut kredisi faiz oranları düşer mi sorusuna yanıt aksine düşmez yükselir şeklinde olmaktadır. Elbette ki bunun sebeplerine de inmek ve olayı tahlil etmek gerekmektedir. Bu amaçla belirtilmelidir ki hem siyasal hem de toplumsal nedenler başlıca faktörler olarak yanı başımızda durmaktadır. Siyasal olarak belirtileceği gibi Türkiye kritik ardı ardına iki farklı seçim atmosferine girmiş ve bunun sonucunda dalgalanmalar yaşanarak yürütme yetkisinde beklemeler, değişiklikler yaşanmıştır.

 Buradaki değişiklikler ve beklemeler de elbette ekonomiye yansıyarak konut kredisindeki oranları etkilemiştir. Bunun sonucunda da bankalar harekete geçerek önümüzdeki konut kredisi planlamalarını masaya yatırmışlardır. Sonuç olarak da 2016 yılında konut kredisi faiz oranları düşer mi sorusuna merakla beklenen yanıt gelmiş ve yükseleceği ifade edilmiştir.

 

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :