KKB Olumsuz Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

        KREDİ NOTUNUZ DÜŞÜKSE YÜKSELTMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

    Ülkemizde kişilerin ve kurumların kredi notlarının tutulduğu birime Kredi Kayıt Bürosu adı verilmektedir. Kredi kayıt bürosu yani kısa adıyla KKB sizin tüm bankalarla olan ilişkilerinizin kaydını tutar. Eğer bankalara olan kredi borçlarınızı düzenli ödüyor ve kesinlikle aksatmıyorsanız kredi notunuz yüksek olmaktadır. Ancak işsizlik, hastalık gibi nedenlerle zaman zaman kredi borçlarımızı zamanında ödeyemez duruma düşebiliyoruz.

Bu durumda da kredi aldığımız banka tarafından kredi kayıt bürosuna krediyi zamanında ödeyemediğimiz bildiriliyor. Bu bildirimde kredi puanımızı olumsuz etkiliyor. Bu yazımızda sizlere KKB olumsuz kredi notu nasıl yükseltilebilir konusunda tüyolar vermeye çalışacağız. Eğer kredi ödemelerinizde sıkıntı yaşayıp KKB notunuzun düşmesine neden olduysanız muhtemelen şu an bankalardan kredi kullanamıyorsunuz demektir.

    KKB olumsuz kredi notu nasıl yükseltilebilir konusunda ilk yapmanız gereken kredi ödemelerinizi düzenli hale getirmektir. Eğer aksayan taksitleriniz varsa bir şekilde bu taksitlerinizi tamamlayarak kredilerinizi mutlaka gününde ödemelisiniz. Aksi halde gününde ödenmeyen ve geciken her kredi taksiti; kredi kayıt bürosun nezdindeki puanınızın sürekli düşmesine neden olacaktır.

    KKB olumsuz kredi notu nasıl yükseltilir konusunda ikinci yapmanız gereken ise; icraya düşmüş bir kredi veya kredi kartı borcunuz varsa en kısa sürede kapatmanız gerektiğidir. Çünkü icralık kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle KKB puanınız neredeyse sıfır seviyesine düşmektedir. Bu borçlar kapandıktan 5 yıl sonra olumsuz kredi siciliniz temizlenir.
 Yorum Gönder

Etiketleri :