Kreti notum düşük nasıl kredi çekebilirim ?

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLARIN KREDİ ÇEKEBİLME DURUMU

 

            Kredi notları bankaların bizlere kredi verirken incelediği, borç ödeme alışkanlığımızın puanlandırılmış halidir. Kredi almamızı etkileyen faktörler içerisinde, kredi sonucunu etkileme yüzdesi en yüksek olandır. Öyle ki kredi notu düşük olan ve ya kara listede olan kişilerin kredi alması çok zordur.

 

            Kredi notu düşük olanların kredi çekebilme durumu kısmen de olsa vardır. Kredi notunuz düşükse ya kredi notunuzu yükseltme ya da kefil gösterme, mal varlığınız varsa ipotek ettirme gibi yollara başvurulabilir.

 

            Eğer ipotek edilecek bir mal varlığınız yoksa kredi notu düşük olanların kredi çekebilme durumu kredi notlarını yükseltebilmelerine bağlıdır. Kredi notunu yükseltmeniz bir anda olmaz. Kredi puanınızı yükseltebilmeniz için bir bankadan kredi kartı başvurusunda bulunmalısınız. Kredi kartınızı almakla iş bitmiyor. Bir kredi puanınızın oluşması için kartı kullanmaya özen göstermelisiniz. Nakit kullanarak yaptığınız alışverişlerinizi kartla yapıp, daha sonra paranızla karta ödeme yapabilirsiniz. Kartlarınızdan faturalarınıza otomatik ödeme talimatları verirseniz yine kredi puanınıza olumlu etkilerini görebilirsiniz.

 

            Kredi notu düşük olanların kredi çekebilme durumu kredi kartı kullansalar dahi belirsizliğini korur, zira kredi kartını kullanmak tek başına yeterli değildir. Kredi kartı ödemelerinin günü gününe düzenli olarak yapılması gerekir. Bunun yanında kartın asgari borcunun değil de dönem borcunun yatırılmasına özen gösterilmesi gerekir.

 

            Bazı bankalar düşük limitlerde de olsa kredi notu düşük olanlara kredi imkânı sunabileceğini vaat etmektedir. Kredi notu düşük olan kişinin eğer ipotek ettireceği mal varlığı yoksa kefil bulamıyorsa, kredi notunu yükseltecek zamanı yoksa bu bankların bireysel müşteri temsilcileri ile görüşmeleri en doğru karar olur.Yorum Gönder

  1. ayhan oruç diyor ki:

    yurt dışında yaşıyordum bu sebepten kredi kartı alamıyorum notumu nasıl yükseltip kredi kartı alabilirim

    Etiketleri :