Konut kredisi Kaç Günde Çıkar?

Bir ev sahibi olmak istiyorsanız ve bunun için bir konut kredisi kullanmayı planlıyorsanız ve konut kredisi kaç günde çıkar diye merak ediyorsanız sizlere bu hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Kira ödemekten bıktım diyorsanız ve artık bir ev sahibi olabilmek için vermiş olduğunuz kiranın üzerine biraz daha ekleyerek kredi kullanmayı istiyorsanız ve kafanızda konut kredisi çekme süreci ne kadar sürüyor ve kaç günde çıkıyor?

Konut kredisi çekmek istiyorsanız ilk önce uygun bulduğunuz bir bankaya başvurmanız gerekmektedir. Bankada gerekli işlemler yapıldıktan sonra ekspertiz ile evin değeri belirlenir. Daha sonra banka size evin değerinin yüzde 75'i oranında kredi verir. 

Kredi için başvurduğunuz bankanın ilk işi sizin kredi notunuzu incelemek olur. Eğer kredi notunuz yüksekse ve geliriniz çekeceğiniz krediyi karşılıyorsa krediniz onaylanır ve ekspertiz işlemleri başlar.

Aslında bu işlem başvurduğunuz bankanın çalışma sistemine göre değişir. Ama genelde bu işlem ortalama 3 gün sürmektedir.

Ekspertiz için almak istediğiniz evi inceleyecek olan görevliler ise evin bulunduğu bölgeyi, yaşını, eve ulaşım imkanlarını, evin fiziki durumunu ve evin altyapısı gibi özelliklerini inceleyerek evin değerini belirlerler. Ekspertiz görevlisinin ev hakkında oluşturduğu bu raporun süresi bir gün de sürebilir, üç günü de alabilir. Rapor sonrası banka hemen tapu işlemlerini başlatır ve sonrasında evi size teslim eder. 

Yani anlayacağınız konut kredisi alma süreniz çalıştığınız bankaya ve ekspertize göre değişir. Ama unutmayınki banka görevlileriyle ilişkinizi sıkı tutarsanız evinize 3 günde kavuşabilirsiniz.Yorum Gönder

Etiketleri :