En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankalar nakide ihtiyacı olan ve borçlarını ödemekte zorluk çeken müşterilerini kredi kampanyaları ile kendilerine bağlamaya çalışırlar.Vatandaşlarımız da ekonomik sıkıntılar nedeniyle kimi zaman bankanın bütün şartlarını kabul eder ve kredi kesintilerine ve faizlerine bile bakmadan o krediyi kullanmak isterler.

Peki bankalardan ne kadar kredi çekebileceğinizi biliyormusunuz?Bankalar kredi çekecek olan müşterilerinin öncelikle kredi notuna bakarlar. Geçmiş dönemlerdeki banka çalışmaları ve tüm ödemeleri düzgün olan bir kişinin kredi çekmesi daha kolaydır.Ancak bankaların elinde bulundurduğu kredi risk raporunda ödemelerinde aksaklık bulunan,bir yer ile icralık olan hatta sürekli adres değiştirebilenlerin bile yüksek miktarlarda kredi çekmesi zordur. Adres değiştirenlere niye bakıyor dersiniz.Sürekli adres değiştirenler bizim paramızı ödemez ve kaçar gider düşüncesi bankalara bu kararı aldırıyor yani her şekilde bankalar kendilerini sağlama alıyorlar.

Bankalardan en fazla kredi alabilirim sorusuna gelecek olursak bu durumda aldığınız maaş önemlidir. Örneğin 1500 lira maaş alıyorsanız ve başka bir kredi kartına yada bankaya krediniz yok ise aylık ödemeniz yarısına tekabül etmelidir yani aylık ödeme taksidiniz 751 lira olursa banka riske girmiş hisseder. Maksimun 36 ay kredi ödeme sınırınıda göz önünde bulundurursak en fazla çekebileceğiniz miktar 20 bin lira yada 25 bin liradır.Dediğimiz gibi maaşınız ve aylık ödemenin yarısını geçmemelidir.Çünkü bankalar direk kredi kartınızın olup olmadığını,evinizin kira olup olmadığını ve aylık ödemelerinizi ortalama hesaplarlar sonradan kredi hakkında değerlendirme yaparlar.

 Yorum Gönder

Etiketleri :