Faturasız Çek Kırdırma Oranları ve Kıranlar

FATURASIZ ÇEK KIRDIRAN YERLER VE ORANLARI

Faturasız çekler ile sık sık karşılaşan firmalar, bu çekleri nakit dönüştürebilmek için uygun yer arayışı içerisine girmektedirler. Yeni çıkan yasa ile bankalar artık faturasız çek ya da senet gibi evrakları nakde çevirmemektedir. Bu durum karşısında zora düşen işletmeler faturasız çek kırdırma oranları ve kıranlar ile ilgili araştırma yapmak durumunda kalmaktadır. 

İşte banka dışında faturasız çek kırdırma oranları ve kıranlar: 

Bu noktada hizmet sunan finans kuruluşları faturası olmayan çek ve ya senetlerinizi belli komisyon oranları ile nakde çevirebilmektedirler. Çek kırma işlemleri çek vadesi ve bedeline göre yapılmaktadır. İşlem sonucu alınacak komisyon bedeli de bu duruma göre azalmakta ya da artmaktadır. 

     Faturası olmayan bir çeki bankalar almadığı için faktoringler ve özel finans kuruluşları özellikle ticaretin yoğun olarak gerçekleştiği yerlerde hizmet vermektedirler. Faturasız çekleri nakde çevirenler yalnızca finans şirketleri ile faktoringler değil elbette. Piyasada tefecilik ile uğraşan kişiler de faturasız çekleri kırarak nakde çevirebilmektedir. Ancak bu kişiler vergi ödemedikleri için yüksek tutarlarda faiz ile para almaktadırlar. Tabi bu durumun istisnası olarak işini düzgün yapan ve daha makul faiz oranları ile çalışan tefeciler de mevcuttur. Sizin de elinizde faturasız bir mevcut ise eğer faturasız çek kırdırma oranları ve kıranlar ile ilgili yazıda merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. 
 Yorum Gönder

Etiketleri :