Kredi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Bir çok vatandaşımız maddi sıkıntılarını gidermek maksadıyla bankalardan kredi kullanmak isterler. Bir çok bankada kredi notu yüksek olan müşterilerinin teleplerini hiç geri çevirmez ve hemen kredi kullanıdırırlar ve faizini de alırlar. Ülkemizde en iyi kar eden işletmenin bankalar olduğunu söylesek yanılmayız herhalde.

Aynı zamanda kredi veren bankalar kredi dağıtımları sırasında verdikleri kredi ile orantılı olarak müşterilerinin krediyi ödeyememe riskine karşı önlen almaktadırlar. Bu önlem kredi çekilirken yapılan hayat sigortasıdır.Bir çok vatandaşımız kredi çekerken haya sigortası zorunlu mu? sorusunu kendi kendilerine yada başkalarına sorarlar.

Aslında kanunen kredi çekerken hata sigortsı yapmak zorunlu değildir.Ama kredi veren bankalar ön koşul olarak bu sigortanın yapılmasını mecbur kılmıştır. Yoksa kredi bşaşvurunuz red olabilir.Aslında hayat sigortalı avantajlı bir durumdur. Çünkü kredi çeken kişinin vefatı durumunda çekilen kredi vefat eden kişinin varislerine yüklenmeden bu poliçe sayesinde ödenebilmektedir.Hatta bazı bankalar işsiz kalma tehlikesine karşın kredi çekecek olan vatandaşların sigortalarına özel bir madde ekleyerek kredi ödemelerini garanti altına almaktadır.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :