SSK Olmadan Kredi Çıkar mı?

Sigortasız Kredi Alınabilir Mi?

İnsanlar çeşitli ihtiyaçlardan dolayı nakit para sıkıntısı yaşayabilmektedir. Bankalardan kredi almak, bu sıkıntıyı gidermek için en etkili çözümdür. Bankalara nakit ihtiyacı sebebiyle binlerce kredi başvurusu gelmektedir. Peki, SSK olmayana kredi çıkar mı yoksa çıkmaz mı? Bu sorunun cevabı kredi alacak kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Çünkü bankalar her isteyene kredi vermezler. Öncelikle başvurulan banka kişi üzerinde detaylı bir inceleme yapar. Durumunu değerlendirip kredi risk raporu hazırladıktan sonra kararını verir.

Binlerce kişinin merak ettiği bir sorudur: SSK olmayana kredi çıkar mı ancak bankalar durum değerlendirmesi yapmadan olumlu ya da olumsuz bir cevap vermezler. Öncelikle bankalar kredi vermek için kişilerin çalışıyor durumda olmasını ve sigortasının bulunması isterler. Buna karşılık kişi çalışıyor olmasına rağmen sigortası bulunmuyor olabilir. 

Mesela kiradan gelir elde eden kişiler SSK primi yatırmak zorunda değildir. Peki, bu durumda SSK olmayana kredi çıkar mı diye düşünürsek bunun mümkün olduğu söylenebilir. Çünkü kişiler kiralardan aldıklarını kredi için gelir belgesi olarak bankalara sunabilmektedir. Bunun için kira geliri beyannamelerini ilgili banka kurumuna sunmaları şarttır. Daha sonra banka da kredi için gelir belgesi olduğunu görünce SSK’nın olmamasını problem olarak değerlendirmez ve şart koşmaz. Kira geliri dışında eğer ipotek edilebilecek bir mülk varsa bu da bankaya güvence olarak gösterilebilir ve SSK olmadan kredi başvurusunda bulunulabilir.
 Yorum Gönder

Etiketleri :